Avrupa’nın 7 Popüler Kayak Merkezi

Kış aylarının soğuk ve karlı günlerinde bir çoğumuzun severek yaptığı sporlardan biri kayaktır. Kayak yapmayı seviyor ve kış aylarında yurt dışı seyahatlerine çıkıyorsanız bu yazımız tam size göre. Hem çocuklu aileler hem kalabalık gruplar, hem de bireysel tatilleriniz için İşte Avrupa’da bulunan 7 popüler kayak merkezi:

1-Chamonix-Mont-Blanc (FRANSA)

Dünyanın ve Fransanın vazgeçilmez kış sporları merkezi olan Chamonix-Mont-Blanc, Rhônes-Alpes bölgesinde yer alıyor. Merkez içerisinde alacağınız lift pass çeşidine göre değişiklik gösteren 870 adet özel hazırlanmış pist ve lift bulunuyor. Ayrıca Chamonix-Mont-Blanc kayak merkezi 1924 senesinde kış olimpiyatlarına ev sahipliği yapmıştır.

Kayak merkezi bilgileri:

 • İstasyon yüksekliği: 1035 m.
 • En yüksek lift: 3842 m.

2-Val d’Isere & Tignes (FRANSA)

 2. maddemizde yine Fransa’da bulunan Val d’Isere & Tignes var. Kayak merkezinin etrafında olan ve bölgenin sürekli kar altında kalmasını sağlayan 2 buzulda kayak yapabilir ve kaliteli zaman geçirebilirsiniz. Kayak merkezinde ayrıca 300 km’lik pistler ve 2 snowpark bulunuyor. Bu sayede kayak yapmaya yeni başladıysanız profesyonellerin yanı sıra sizin içinde bir alanda pratik yapabiliyorsunuz. Bu kayak merkezinde yapacaklarınız sadece Kayak ya da Snowboard ile sınırlı değil. Eğer sıkıldıysanız kapalı bir plaj ve yüzme alanı, tırmanış duvarı, spa alanı bulunuyor.

Kayak merkezi bilgileri:

 • İstasyon yüksekliği: 1850 m.
 • En yüksek lift: 3400 m.

 3-Courchevel (FRANSA)

Fransa’da bulunan bir diğer Kayak merkezi olan Courchevel listemizin 3. sırasında yer alıyor. Courchevel 600 kilometreyi ve 170 lifti içeren Trois Vallées’in bir parçasıdır. Trois Vallées oldukça büyüktür, Courcheveli de içerisinde bulunduran Fransa Alplerinin kalbindeki 7 farklı lokasyona sahiptir. Courchevel, toplamda 150 kilometrelik piste sahiptir ve aynı zamanda her seviyeden kayak severe hitap eder. Bütün sene boyunca çeşitli yarışlara ve Summer Grand Prix’e ev sahipliği yapıyor.

Kayak merkezi bilgileri:

 • İstasyon yüksekliği: 1747 m.
 • En yüksek lift: 2740 m.

4-Kitzbühel (AVUSTURYA)

Kitzbühel, Tirol Alplerlerinde yer alıyor. Eşsiz lokasyonunun yanı sıra merkez içerisinde bulunan ve her seviyeden Kayak sporcusuna kucak açan pistleriyle göz kamaştırıyor. Kitzbühel 2015 yılında Dünya’nın En İyi Kayak Merkezleri listesinde birinci sırada yerini almıştır. Ayrıca dünya’nın en zor downhill kayak yarışı Streif da Kitzbühel’deki Hahnenkamm’da gerçekleştiriliyor.

Kayak merkezi bilgileri:

 • İstasyon yüksekliği: 800 m.
 • En yüksek lift: 2000 m.

5-Cortina d’Ampezzo (İTALYA)

Cortina d’Ampezzo İtalya’nın kuzeyinde bulunan ve kayak severlerin favorilerinden biri olan kış sporları merkezidir. Alplerin bir kolu olan Dolomit dağlarında bulunan Cortina d’Ampezzo çocuklu aileler ve kalabalık gruplar için oldukça uygundur. Cortina d’Ampezzo’nun içerisinde bulunan pistlerin eğimleri yeni başlayanlar ve çocuklar için oldukça uygundur.

Kayak merkezi bilgileri:

 • İstasyon yüksekliği: 1224 m.
 • En yüksek lift: 2990 m.

 6- St. Anton (AVUSTURYA)

St. Anton, Arlberg bölgesinde yer alıyor. Mükemmel konumunun dışında kayakseverler tarafından bilinen ve sevilen merkezlerden biri. Alplerin kar yağışını alan garantili bölgelerinden biridir ve 350 kilometre uzunluğunda pistlere, 200 kilometre uzunluğunda pudralı alanlara ve çeşitli uzunluklarda 97 telesiyej imkânına sahiptir.

Kayak merkezi bilgileri:

 • İstasyon yüksekliği: 1300 m.
 • En yüksek lift: 2810 m.

7-Zermatt (İSVİÇRE)

Listemizin 7. sırasında bulunan Zermatt kayak merkezi. Matterhorn’u filmlerden ve dizilerden tanıyoruz, eğer görmek istiyorsanız Zermatt’ı muhakkak ziyaret etmelisiniz. Oldukça geniş alana sahiptir. 200 kilometrelik pist alanı sayesinde kayak yapmanın tadına varacaksınız. Yüksek konumu sebebiyle sürekli olarak kar altında bulunuyor.

Kayak merkezi bilgileri:

 • İstasyon yüksekliği: 1620 m.
 • En yüksek lift: 3883 m.