Dağcılık Nedir? Dağcılığa Nasıl Başlanır?

 Outdoor spor dallarının ilk sıralarında yer alan dağcılıktan ve nasıl başlayabileceğinizden bahsettik. Hepimizin ilgisini çekmekle birlikte içimizde heyecan uyandıran dağcılık hakkındaki bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

 Dağcılık Nedir?

Dağcılık, Dağda orman sınırından zirveye doğru uzun mesafeli yürüyüşlerle birlikte tırmanışı da kapsayan bir sporudur. Kentleşmiş düzenden biraz uzaklaşmak ve özgürlüğü hissederken heyecanı doruklara taşıyacak olan outdoor spor dallarındandır.

 Doğada karşılaşılabilecek tehlikelerden ötürü ekstrem sınıfına girer. Dağcılık kesinlikle yalnız ya da eğitimsiz yapılmamalıdır. Yalnız başına dağ tırmanışına çıkmak hem doğada karşılabilecek tehlikelere karşı daha zayıf kalmanızı hemde tırmanışta en az güvenlik seviyesinde olmanıza neden olur.

Eğer dağ tırmanışı için yola çıktıysanız ve uzun molalar veriyorsanız kampçılığıda dahil etmiş olursunuz. Karlı, kaygan zeminlerde tırmanmayı biliyor olmak, kayma durumlarında durabilmek, sert ve zorlu hava şartlarında kamp yapabilmek, oluşacak ısı kaybına karşı önlem alabilmek kışın yapılacak dağ tırmanışlarında bilinmelidir.

Dağcılığa Nasıl Başlanır & Nasıl Yapılır?

 Dağcılığı seviyorsanız ve başlamaya karar verdiyseniz bu sporu öğrenmeden önce yapmanız ve bilmeniz gereken bazı detaylar vardır. Öncelikle bu sporun bireysel bir spor olmadığını ve bu ekip ile beraber yapıldığını bilmelisiniz.

Sonrasında eğitimini almak için yola koyulabilirsiniz. Eğer sağlıksal olarak solunum ya da tırmanış esnasında size engel olacak ve sağlığınızı kötü etkileyecek bir rahatsızlığınız varsa bu sporu yapmamalısınız. Tırmanış öncesinde lisans sahibi olan dağcılardan eğitim aldıktan ve tırmanışa doğru yola koyulduktan sonra, ekip içerisinde görev dağılımı gerçekleştirilir. Mesela; güvenliği sağlamak, malzeme taşımak, rehberlik etmek gibi.

 Dağcılık Stilleri Nelerdir?

Dağcılık belli stil gruplarına ayrılmaktadır bu ayrımın sebebi ise hedeflenen nokta ve dağa tırmanma süresi belirler.

‘Expedition’ Stili Tırmanış

 Bu tırmanış stilinde araştırma gezileri, zirveye doğru yapılan tırmanışlar ve uzun süreye yayılan ve kamp yapılan stildir. Expedition stili tırmanışlar esnasında keşfetmeye ve dinlenmeye daha çok zamanınız vardır.

‘Kamplı Yürüyüş’ (Trekking) Stili

 Trekking olarak bildiğimiz bu stilde tırmanış ve doğa yürüyüşünüzün sonunda uygun alanı bulup kamp kurar ve sporunuzu bu şekilde sonlandırırsınız.

‘Doğa Yürüyüşü’ (Hiking) Stili

Hiking olarak bildiğimiz bu tarz günübirlik doğa yürüyüşüdür. Sabah çıkıp akşam geri indiğiniz ve herhangi bir kamp ya da konaklama gerçekleştirmediğiniz stildir.

‘Alpin’ Stili Tırmanış

Macerayı, heyecanı ve bir nevi yorulmak nedir bilmeyenlerin tercihidir. Doğal yöntemlerle yapılır ve “Temiz Tırmanış” olarak isimlendirilir. Hafiflik ve hız ön plandadır ve tek hedef doğrudan zirveye ulaşmaktır. Bu stilde konaklama söz konusu değildir.