Doğa Yürüyüşlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Oldukça keyifli ve sağlıklı olan doğa yürüyüşlerinde daha güvenli ve emin adımlar atmanıza yardımcı olacak küçük bilgileri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

1-Vücudunuzun Doğaya Uyum Sağlamasına Zaman Tanıyın

Doğa yürüyüşüne çıkar çıkmaz hızlı bir tempoda yürümeye başlamayın. Yavaş adımlar ve hareketler ile başlayacağınız yürüyüşünüz hem daha kaliteli hemde vücudunuzun uyum sağlaması için faydalı olacaktır. Hızlı yürümek vücudunuzu yorarken yürüyüş kalitenizi aşağı çeker.

2-Doğa Yürüyüşlerinde Uzun Süreli Molalar Vermeyin

Yürüyüşünüz sırasında vereceğiniz molalarınız uzun süreli olmamalıdır. Uzun süre yürüyüşe ara vermek temponuzu ve vücut ısınızı düşürecektir.

3-Yemek Yedikten Hemen Sonra Yürüyüşe Devam Etmeyin

Yürüyüşe ara verdiğinizde ve yemek yediğinizde yenide yürüyüşe dönmeden önce vücudunuzun yemeğinizi hazmetmesine fırsat verin. Yemekten hemen sonra yürüyüşe dönmek sağlıklı olmadığı gibi yürüyüşünüzü zedeler.

4-Sıvı Alımını İhmal Etmeyin

 Yürüyüş sırasında ve molalarda belirli zaman aralıklarında sıvı alımını kesinlikle ihmal etmeyin. Yürüyüş esnasında ter yoluyla kaybedilmiş olan suyun yeniden vücuda kazandırılması hem sağlığınız hemde yürüyüş kaliteniz için büyük önem taşır.

5-Kaygan ve Kayalık Bölgelerde Tek Sıra Halinde Yürüyün

Kaygan, kayalık ve taşlık bölgelerde tek sıra halinde yürüyün. Yürüyüş esnasında taş düşme olasılığı tehlikeli ve sağlığınızı zorlayıcı derecede olabilir.

6-Acil Durumlarda Yardımcı Olacak Ekipmanınız Olmalı

Doğa yürüyüşlerinde yanınızda bulundurmanız gereken ve acil durumlarda yardımcı olacak ekipmanlar için diğer yazılarımıza göz atabilirsiniz. Herhangi bir aciliyet durumunda yardım istemeniz için yanınızda fener, düdük gibi ekipmanlarınız olmalıdır.

7-Ayakkabı Seçiminizi Dikkatli Yapın

Yürüyüşünüzün ana yardımcısı olan ayakkabılarınız en önemli parçaların başındadır. Seçtiğiniz ayakkabı sağlamlığın, su geçirmezliğin yanı sıra taban özellikleriyle sizi korumalı ve güvenli yürüyüş fırsatı sunmalıdır. Önerimize göz atabilirsiniz.

8-Dik Tırmanışlarda Adımlarınızın Arasını Uzun Tutmayın

Yürüyüşünüz esnasında dik ve kaygan tırmanışlarda atmış olduğunuz adımların arasındaki süreyi uzun tutmayın. Bir adım atıp ikici adım için beklemek hem güvenliğinizi hemde yürüyüş kalitenizi düşürecektir.

9-Ayakkabı Bağcıklarınızı Sıkmayı Unutmayın

Yürüyüşünüz sırasında ayakkabı bağcıklarınız her zaman bağlı ve sıkı olmalıdır. Bağcıklarınız ayakkabınızın ayağınızda kalmasına destek sağlarken güven verecektir.

10-Yürüyüş Sırasında Yüksek Ses Çıkarmayın

 Doğa yürüyüşünüz esnasında şarkı söylemek, bağırmak veya gürültü yapmak vücudu yoracağı gibi tehlikeli sonuçlar doğurabilir.

 11-Bilginizin Yetersiz Kaldığı Durumlarda Dönmekten Çekinmeyin

Yürüyüş sırasında bilginiz veya tecrübenizin yetersiz kalması durumunda yürüyüşünüze son vermek en doğru hareket olacaktır. Geri dönmeniz tehlikeyi en aza indirmekle birlikte size tecrübe katacaktır. Yalnızlığı seviyor olsanız bile doğa yürüyüşlerinde en doğru seçim birden fazla kişi veya gruplar halinde yürümektir. Bunun sebebi hem bilgi hem tecrübe hem de güvenlik açısında daha verimli olacak olmasıdır.

12-Yürüyüş Esnasında Doğada Bulunan Bilmediğiniz Bitki ve Meyveleri Tüketmeyin

Doğa yürüyüşünün vazgeçilmezlerinden olan doğayı keşfetme ve doğanın bizlere sunduğu güzellikleri tatmak paha biçilemez olsa da yaşamı tehdit edecek noktaya gelebilir. Yürüyüş sırasında karşınıza çıkan bildiğiniz ve yeterli derecede temizlediğiniz bitki ve meyveleri tüketebilirsiniz ancak, daha önce karşılaşmadığınız ve bilmediğiniz bitkileri ve meyveleri tüketmekten kaçınmak yürüyüşünüze güvenle devam edebilmenizi sağlar.

 13-Yürüyüşe Çıkmadan Rotanız Hakkında Yeterli Bilgi Edinin

Doğa yürüyüşünüze başlamadan önce muhakkak rotanız ile ilgili bilgi ve fikriniz olmalıdır aksi taktirde olası bir zorlukta veya kaybolma durumunda kötü sonuçlar ile karşılaşabilirsiniz.