En Popüler Doğa Sporları

Doğayla iç içe kalmak, kendimizi dinlemek, sınırlarımızı zorlamak isteyeceğimiz sayısız doğa sporu vardır. Hepsinin ortak özelliği kapalı alan ve şehir gürültüsünden uzakta, doğayla buluştuğumuz, enerji dolu hissedeceğimiz zaman zaman adrenalinin yükseleceği doğa sporları hakkında sizler için bir yazı oluşturduk.

Yamaç Paraşütü

Ülkemiz bir çok spor için uygun olduğu gibi yamaç paraşütü içinde çok uygundur. Yamaç paraşütü denildiğinde ilk akla gelen yer Muğla ilimizin Fethiye ilçesindeki Babadağ pistidir. Bu pist sadece ülkemizde ilgi görmeyip dünya çapında bir ilgiye sahiptir. Ülkemizde ve dünyada her geçen gün yamaç paraşütüne ilgi artmaktadır. Bu ilginin en önemli nedeni insanoğlunun özgürlüğüne düşkün olması, uçarken kendisini özgür hissetmesinden kaynaklanmaktadır. Gerekli önlemler ve ekipmanlar tedarik edildiğinde düşünüldüğünden daha güvenli ve keyif verici bir spordur.

 Doğa Yürüyüşleri (Trekking)

Herhangi bir eğitim gerektirmeyen, günlük olarak belirlenen güzergah boyunca yapılan tempolu yürüyüşlerdir. Doğa yürüyüşleri bir ormanda, dağ yolunda, arazide doğayı keşfetmek için harika bir yoldur. Doğa yürüyüşleri tek ve grup halinde yapılabilir.Doğa yürüyüşlerinde hem yeni dostluklar, hem yeni hayat hikayeleri ediniyorsunuz. Bunun yanında kentlerdeki bina kalabalıklarından sıyrılıp hem vücut sağlığınız için çok faydalıdır. Yani anlaşılan o ki her türlü kazanan yine siz oluyorsunuz. Bu spor işin yapmanız gereken sadece ilk adımı atmak sonra ikinci, sonra üçüncü aslında sadece adım atmak. Şanslıyız ki ülkemizde doğa yürüyüşü yapmak açısından çok zengin bir konuma sahip.

Kaya Tırmanışı

Sınırları zorlamak isteyenlerin, adrenalini doyasıya yaşayacakları, ipler ve özel ekipmanlar yardımıyla, doğal kaya oluşumları boyunca aşağı veya yukarı tırmanma faliyetidir. Doğa sporları arasında fiziksel ve zihinsel açıdan en zorlayıcı bir spordur. Eğitim alınmadığı taktirde tehlikeli olabilir bu yüzden tırmanma hakkında eğitim almak ve bilgi sahibi olmak önemlidir.Tırmanış yaparken gerekli ekipmanlar dışında güç, esneklik ve denge gerektirir. Yeterli eğitim alındığı taktirde zorlayıcı değil keyifli bir spordur. Doğada kendi sınırlarınızı ve adrenalizi doyasıya yaşamak isterseniz bu sporu kesinlikle deneyebilirsiniz.

Kayak

Kış aylarında kar ve soğuya dayanan, kar üzerinde ekipmanlar yardımıyla ilerlemeye dayanan hem spor, hem tatil amaçlı doğa sporudur.Kayak yapmadan önce olası sakatlanmalar yaşamamak için eğitim alınması gerekir. Eğitim alındığı taktirde kış ayları gelsin kayalım diyeceğiniz zevkli bir spor.Tüm kayak pistlerinde yeni başlayanlar ve ileri seviye kayak yapanlar için ayrı pistler bulunur. Tatil amaçlı bir kış tatili planlıyorsanız, ailenizle keyifli zaman geçireceğiniz, kayarken;yeni anılar ekleyeceğiniz  bir spordur.Ülkemizde bir çok yerde kar tatili yapılabilir. Aklımıza ilk gelen yerler; Bursa/Uludağ, Kayseri/Erciyes dağı ve bir çok yerde kar tatili ve kayak yapılabilir.

Dalış

Su altını keşfetmemizi sağlayan heyecan verici su altı spordur. Yaz mevsiminde ülkemizde ve dünyada bir çok insan, su altında yatan tarihi güzellikleri görmek ve keşfetmek amacıyla dalış merkezlerini ziyaret ederler. İsteğe bağlı serbest dalış ve tüplü dalış yapılabilir. Türlü dalış yapmadan önce eğitim alınması gerekir. Mavi tutkunuysanız yer altını keşfetmek keyif ve huzur vericidir.Ülkemizde dalış yapmak, su altındaki güzellikleri görmek için bir çok yer var ki çok şanslıyız. Bunlarda ilk akla gelenler Antalya/Kaş, Fethiye/Akvaryum koyu, Çeşme/Fener adası gibi bir çok yerde dalış yapabilirsiniz.

Kampçılık

Kampçılık şehirlerden uzakta, doğayla iç içe olduğumuz, temiz havayı soluduğumuz,yeşilin ve mavinin tüm güzelliklerini gördüğümüz açık hava aktivitesidir. Kamp için bir çadır veya karavan tercih edilebilir. Ülkemizde hem tatil amaçlı, bende doğayı keşfetmek için bir çok kamp alanı vardır. Kamp doğayla iç içe olmanın yanı sıra outdoor alanında bir çok aktiviteye fırsat tanır. Kendinizle baş başa kalırken doğanın eşsiz güzellikleri sayesinde kaliteli vakit geçirebilirsiniz.