Kamp Yaparken Bilmeniz Gerekenler

Kamp

Doğa ile iç içe olmanın ve kaliteli vakit geçirmenin vazgeçilmezlerinden biri olan kamp yapmak için bilmeniz gerekenleri derledik. Kampa gitmeden ve kamptayken aklınızda bulunması gerekenler;

1- Kamp Planı Yaparken Mevsim Şartlarına Hazırlıklı Olun

Kamp yapacağınız mevsim önemli konulardandır. Kış aylarında yapacağınız kampta su ve rüzgâr geçirmez çadır, giysiler, ayakkabılar ve çantalar size destek olmakla birlikte kaliteli zaman geçirmenize yardımcı olur. Yaz aylarında yapacağınız kamplarda ise yine su geçirmeyen ekipmanlar ve ince, rahat kıyafetler tercih edilmelidir. Mağazamızdaki ürünleri incelemek için tıklayınız.

2-Kamp Kuracağınız Bölgede Böcek ve Bitkilerden Bulaşabilecek Hastalıklıklara Karşı Önlem Alın

Kampa gittiğinizde doğa ile olacağınız için böcekler ve bazı bitkilerden kendinizi korumalısınız. İlk yardım çantanızın içerisinde muhafaza edebileceğiniz eczacınıza danışarak alacağınız sprey ve kremler faydalı olacaktır. Eğer bildiğiniz bir alerjiniz varsa bunun için kullandığınız ilaçlarınızı yanınızdan ayırmayın.

3-Kamp Yapmaya Karar Verdiğiniz Yeri Gitmeden Araştırın

 Kamp yapacağınız alanı, nasıl gideceğinizi, civarında bulunan ve eğer varsa ihtiyaçlarınız için ulaşılabilir yerleri bilmeniz hayati önem taşır. Gitmeden önce internet üzerinden yapacağınız ufak bir araştırma aktivitenize güven katar. Mümkünse gideceğiniz yeri belirleyebileceğiniz bir harita bulundurun.

 4-Kamptayken Ateş Yakmak ve Söndürmek

Kamp esnasında ateş yakmadan, daha önce ateş yakılmış bir yer olup olmadığını kontrol etmekle başlayabilirsiniz. Ateşinizi yakmadan önce yapmanız gerekenlerden bir diğeri kamp ateşinin olacağı alanı temizlemek ve yaktığınız ateşin yayılmasını önlemek olmalıdır. Ateşinizi yaktıktan sonra işiniz bittiğinde ve sıra söndürmeye geldiğinde sadece su dökmek yeterli olmayabilir. Su döktükten sonra toprak veya taş atabilirsiniz. Kamp ateşinin söndüğünden emin olmadan ateş yaktığınız alanı terk etmeyin.

5-Yemek Pişirmek ve Yemek İçin Setler

Kamp yaptığınız süre boyunca besin ihtiyacınızı karşılamanız önemli konulardandır. Atıştırmalıklar dışında pişirme yoluyla tüketeceğiniz yiyecekler için, alüminyumdan oluşan kamp pişirme setlerinden edinin. Evdeki tencere, tava ya da tabaklarınızı götürmek mantıklı gelse de hem daha ağır hem de daha az pratik olacaktır. Bu sebeple setler hem ihtiyacınız olacak kolaylığı hem de bütün parçaları bir arada bulmanızı sağlayacaktır.

6-Kampa Giderken Yanınıza Alacağınız Eşyaların Ağırlığına Dikkat Edin

Kamp yapmaya gitmeden önce hazırlayacağınız çantanız, ihtiyaç duyacağınız her türlü eşyayı içerisinde barındırmalı. Fakat ihtiyacınızdan fazlası çantanızda olmamalı. Yanınıza alacağınız eşyalarınızın yedeklerini kampta geçireceğiniz süre ile doğru orantıda yanınıza alın. Ne kadar ağır yükünüz olursa o kadar zorlu bir yürüyüş ve konaklama geçireceksiniz.

7-Kampta Temizlik

Kamp yaptığınız süre zarfında temizlik en önemli ihtiyaçlarınızdan olacaktır. Bulunduğunuz bölgede bir akarsu, göl veya deniz bulunuyorsa kesinlikle kullandığınız temizlik malzemenizi ve sıvısını bu sulara dökmeyin/karıştırmayın. Bu süreçte sizi büyük ölçüde rahatlatacak en büyük temizlik malzemesi ıslak mendil olacaktır. Kampa gitmeden önce çantanıza koymak üzere alacağınız büyük paketli ıslak mendiller sayesinde kısmi fakat yeterli temizliği sağlayabilirsiniz.