Kamp Yapmak İçin 5 Değerli Bilgi

Kamp, doğayla buluşmak için en güzel yollardan sadece bir tanesidir. Çoğumuzun sevdiği, keyif aldığı kamp yapmak yazımızda bulacağınız tüyolarla daha keyifli hale gelecek. Yazımızda kampa gitmeden ve kampta kullanabileceğiniz tüyolar verdik.

1- Doğru Çadır Seçimi

Kamp yapmak belli ölçüde konfordan vazgeçmek demektir. Ancak bu kamp yaptığınız süre boyunca rahat edemeyeceğiniz anlamına gelmez. Çadır seçimi önemlidir. Seçiminizi yaparken dikkat etmeniz gereken belli hususlar vardır. Çadırınızın su geçirmiyor olması, dar olmaması ve kullanışlı olması göz atacağınız ilk unsurlar olmalı. Alacağınız çadır içerisinde kaç kişi kalacağınızı belirledikten sonra kaç kişilik çadır alacağınıza karar verebilirsiniz.

2- Doğru Alan Seçimi

En az çadır seçimi kadar önemli olan bir diğer seçim alan seçimidir. Belirlenmiş özelliklerde doğru alan olarak söylenebilecek bir yer yoktur. Kamp tatilinizi nasıl yapmak istediğinizle doğru orantıda kamp alanı seçiminiz ortaya çıkar. Çocuklarınızla kamp yapacaksanız mutlaka küçük misafirler için bir alan olup olmadığına dikkat edin, bunun yanı sıra çeşitli ekinlik fırsatı sunan kamp alanları çocukların kaliteli vakit geçirmesine yardımcı olacaktır.

Eğer çift olarak bir kamp tatili yapmak istiyorsanız önce nasıl zaman geçirmek istediğinize karar verin. Sakin bir kamp tatili mi yoksa hareketli bir kamp tatili mi istiyorsunuz? bu sorulardan birine cevap verdikten sonra alan bulmanız oldukça kolay olacak.

Eğer köpeğiniz ile kamp yapmak istiyorsanız kalacağınız alanın hayvan dostlarımıza açık olup olmadığını öğrenin. Köpeğiniz ile kamp yapmak istiyorsanız en doğru zaman okulların açıldığı haftalar olacaktır. Daha sakin ve kaliteli zaman geçirebilirsiniz.

3- Kamp Malzemelerini Yola Çıkmadan Test Edin

Kamp yapmak üzere yola çıkmadan önce kamp alanına götüreceğiniz eşyaları evde denemekte fayda var. Bu eşyaları denemek zaman kaybı gibi görünse de büyük ölçüde konaklama rahatlığı sunar. Çadırınızı evde bir kez kurun, hem eksik ya da bozuk parça olup olmadığını hem de çadır kurma aşamalarını gözden geçirmiş olacaksınız. Eğer şişme yatağınızı yanınıza alacaksanız evde denemenizde fayda var. Hem pompanızı hem yatağınızı artıları ve eksileri ile görmüş olacaksınız. Çadır ve yatak dışında kurulum gerektiren ve bozulması durumunda size sıkıntı yaratacak eşyalarınızı mutlaka evde deneyin.

4- Su Geçirmez Bir Çanta Alın Ve Eşyalarınızı İçerisinde Muhafaza Edin

Kampa çıkmadan önce mutlaka edinmeniz gereken eşyalardan biri su geçirmez bir çantadır. Su geçirmez çantanız sayesinde hem eşyalarınızı güvenle koruyacak hem de ıslanmanız durumunda kolayca çantanızda bulunan eşyalarınızdan yardım alabileceksiniz. Elektronik eşyalarınız çantanız sayesinde güvende olacak.

5- Her Türlü Hava Koşuluna Hazır Olun

Kamp tatiline çıkmadan önce tabii ki mevsimsel olarak yaz ayında gidiyorsanız yazlık kıyafetlere, kış ayında gidiyorsanız kışlık kıyafetlere çantanızda yer vereceksiniz. Ancak her türlü hava koşuluna hazırlıklı olmakta her zaman fayda vardır. Yaz aylarında kamp tatiline çıkıyorsanız yazlık kıyafetlerin yanı sıra herhangi beklenmedik hava olayına karşın yanınızda sizi soğuktan koruyacak kıyafetler bulundurun. Aynı şey kış aylarında çıkacağınız kamp tatiliniz içinde geçerlidir. Hazırlıklı olmanız kaliteli vakit geçirmenize yardımcı olacaktır.

Bu 5 değerli tüyonun dışında ‘Doğa gezilerine Ve Kamp Tatiline Çıkmadan Önce Mutlaka Göz Atmanız Gereken 3 Pratik Uygulama’ isimli yazımızdaki uygulamalar sayesinde kamp tatilinize hazırlanırken ve tatiliniz sırasında zamandan tasarruf edebilirsiniz.